ÇANAKKALE'de, 15 Ekim Dünya Baston ve Güvenlik Günü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na, engelli dernek ve spor kulüpleri törenle çelenk sunuldu.

Çanakkale'de 15 Ekim Dünya Baston günü kutlandı

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Çanakkale Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Akif Telli, bugün 15 Ekim Dünya Beyaz Baston ve Güvenlik Günü nedeniyle biraraya geldiklerini belirtip, "Toplumun her kesiminin sorunları, yaşam felsefesi ve hayat tarzları farklılıklar göstermektedir. Fakat dünyanın her neresine giderseniz gidin engellilerin sorunları temelde hep aynıdır. Elbette ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin ve ekonomik gelişimlerinin de toplumsal sorunda etkisi büyüktür. Her alanda engellilerin sorunlarını anlatsak da bunların çözümü ancak toplumsal birliktelikle mümkündür. 

Yıllardır Çanakkale'de, Türkiye'nin dört bir tarafında hatta dünyanın birçok yerinde engelli toplumu yani bizler eşit hak eşit yaşam için mücadele vermekteyiz. Eğitim, İstihdam, erişilebilirlik konularında hala çok büyük sorunlar yaşanmaktadır peki neden? Kanunlardan mı? Yoksa o kanunu uygulaması ve takip etmesi gerekenlerden mi? 

Hiçbir zaman suç tek taraflı olmaz yine burada daha 2 yıl önce yaptığım açıklamada, 'Kamuda ve özel sektörde engelli personel açığını kapatın' diye çağrıda bulunduk. Bazı sivil toplum kuruluşları Ankara'da kadro sayıları için eylem yaptı fakat değişen hiç bir şey yok. 

Engellilerin maruz kaldığı taciz ve istismara uğramalarına karşın birçok eylem yapıldı, değişen hiçbir şey yok Erişilebilir yaşam için 12 yıl önce kanun çıkarttık. Onlarca kaza yaşadık, yüzlerce kez haykırdık. Erişilebilir bir yaşam diliyoruz. Değişen bir şeyler olmasını istiyorsak çözümü ancak toplumsal birliktelikle mümkündür" dedi.

Konuşmaların ardından tören sona erdi.

ÇANAKKALE, (DHA)

App Store'dan indirin